Savaş Doğan ile Röportaj

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Savaş Doğan : Tabi. Ben 1977 Konya doğumluyum. İlk bilgisayar ile tanışmam 1992 yılında olmuştur. Üniversite eğitimimi Harita üzerine yapmama rağmen bilişimden hiç kopmadım. On sene kadar Haritacılık yaptıktan sonra önce bir yazılım projemizi hayata geçirdik sonra da bir yazılım firmasında Yazılım Ar-Ge Uzmanı olarak başladım. Daha sonra Yazılım Proje Yöneticiliği ve Yazılım Ürün Yöneticiliği yaptım. Bu esnada küçük çaplı birkaç girişim projem daha oldu. Daha sonra da BTOS’u açtık.

Bizi BTOS Bilişim hakkında biraz bilgilendirebilir misiniz ?

Savaş Doğan : BTOS Bilişim 2013 yılında kuruldu. Asıl kuruluş gayesi bilgi güvenliği alanında çalışmalar yapmaktı. Kuruluşundan kısa bir süre sonra farklı alanlarda hizmet vermeye karar verdik. Proje Yönetim Danışmanlığı ve Yazılım geliştirme ile bir süre devam ettik. 2014 yılında Damla İnsan Kaynakları’nın kurucusu Vural Şeker Bey ile yaptığımız ortaklık neticesinde Bilişim İnsan Kaynakları işe alım danışmanlığı yapmaya başladık. Helen bu doğrultuda çalışmalarımız sürmektedir.

Bilişim alanındaki üniversite öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir ?

Savaş Doğan : Çeşitli Üniversite konferanslarında ve btos.com.tr de blog yazılarıyla tavsiyelerimiz oluyor. Öğrenci arkadaşlar blog yazılarımızı okumalılar. Temel olarak tavsiyelerim şu şekilde olacaktır.

– Bu bölüme bilinçli gelmediyseniz ve/veya kod yazmayı sevmiyorsanız başka bir meslek seçin.

– İngilizce öğrenin.

– Algoritmayı çok iyi öğrenin.

– Hocalarınızı size daha çok ve güncel teknolojilerle ilgili bilgiler vermesi için sıkıştırın.

– Bol bol kod yazın.

– Blog tutun.

– Unutmayın; Nasıl ki arabayı ehliyet sürmüyorsa, kodları da diploma yazmıyor!

Bilişim alanında kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımız sizce nelerden kaçınmalıdır ?

Savaş Doğan :  Öncelikle hedef ve hayallerinin peşinden koşmalı. Kendisini bu hedeflerden uzaklaştıracak işleri tercih etmemeli. Mezun olduktan sonraki ilk 3 yıl kritik. Bu ilk yıllarda büyük ve kurumsal şirketlerde işe başlarsanız körelme ihtimaliniz artar. Daha ziyade küçük ve orta ölçekli firmaları ve ilginç projeleri tercih ederlerse kendilerini daha hızlı geliştirebilirler.

Türkiye’de bilişim sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Savaş Doğan : Bu bizlerin elinde. Herkes üzerine düşeni ve işini layıkıyla yapmaya çalışırsa sektör ve ülke çok daha ilerilere gidecektir. Ancak, dostlar alışverişte görsün mantığı devam ettiği sürece pek yol kat edemeyiz. Olumsuzlukları konuşmak yerine, çözüm odaklı tutum sergilersek herkes için daha kodlanabilir bir yaşama kavuşabiliriz

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı ? Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. 🙂

Evet. Başarılı olmak istiyorsanız bunun 101 yolu yok. Sadece 1 yolu var. O da hep daha çok ve etkin çalışmak. Konuşmaktan iş yapamayan bir toplum haline geldik. Bu durumdan hızlıca kurtulmalı ve iş yapmaktan konuşamayan bir toplum haline gelmeliyiz. Herkese başarılar dilerim.

tayfundemir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir