merve-akman

Merve Akman ile Röportaj

Bize Biraz Kendinizden Bahsedebilir misiniz ?

Merve Akman : Yüksek Yazılım Mühendisi Merve Akman, Lisans eğitimini ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği alanında, Yüksek Lisans öğrenimini de Işık Üniversitesi Yazılım Mühendisliği alanında tamamlamıştır. Kurumsal iş hayatında bugüne kadar ulusal ve uluslararası düzeyde meydana getirmiş olduğu projeler ile derecelere girmiştir.

Steve Jobs’ın “Bir Hayalperest olduğum gerçek ama her şey ufacık bir hayal ile başlamadı mı?” mottosundan esinlenerek,  mesleğine duyduğu iş aşkı ve çalışma azmi ile Hilton, Bilge Adam gibi sektörde öncü olmuş firmalarda genç yaşta tecrübe sahibi olarak 1 Ağustos 2013 tarihinde ITS Group Bilişim Eğitim ve Strateji Ajansını ve 1 Ağustos 2015 tarihinde de UNITS Kariyer Akademisi’ni kurmuştur.

UNITS Kariyer Akademisi Kurucular Kurulu Başkanı ,TOBB Kadın Girişimciler, Teknolojik Grup, Kızılay, Engelliler Vakfı,  Kadın Yazılımcı, Kadın Bilişimci, BT Kariyer, GDG, Staj Okulu, Genç Başarı Vakfı, JCI (2016 JCI Ekonomi Temsilciliği Kurucu Başkanlığı,  JCI Türkiye Direktörlüğü ve JCI Türkiye Bilişim Sponsorluğu, 2015 JCI Kültür Genel Sekreterliği, 2015 JCI Dünya Başkanı İsmail Haznedar I-Smile Team Business Development Director, 2015 Avrupa Konferansı  Gönüllülüğü,  Volunteer of National Presidents Meeting, 2015 JCI Türkiye Ulusal Bahar Zirvesi Direktörlüğü, 2014 JCI Kültür İş Geliştirme Direktörlüğü…) gibi birçok sivil toplum kuruluşu ve üniversiteler ile ortaklaşa projeler yürüterek kişisel ve kurumsal alanlarda vizyonuna değer katacak yatırımlar ile ilgilenmekte ve insanların hayatına dokunmayı kendisine vizyon haline getirmektedir.

 

ITS Group Hakkında Bizi Bilgilendirebilir misiniz ?

Doğru zaman, doğru yer ve doğru insanların bir takım haline getirilmesiyle temelleri atılan ITS Group; başta Bilişim olmak üzere, Eğitim ve Strateji hizmetlerini tek bir  yerden tedarik edebileceğiniz bir Bilişim, Eğitim ve Strateji Ajansı olarak sektör içerisinde konumlanmıştır.

ITS Bilişim, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. 1 Ağustos 2013 tarihinde uzman kadrosuyla verdiği hizmetler çerçevesinde kaliteli çözümler sunmak amacıyla kurulmuş olup koşulsuz müşteri memnuniyeti, 7/24 kesintisiz hizmet kalitesi ile başarılı projelere imza atmaktadır.

Yolculuğuna başladığında Goethe’nin “Çözümde görev almayanlar, problemin bir parçası olurlar.” sözünden esinlenerek tüm çözümlerini tek çatı altında toplayarak konusunda uzman mühendis ve teknisyenlerden oluşan teknik kadrosunu kendi içinde oluşturdu. Bugüne kadar ülkemizin önde gelen otellerinden, eğitim kurumlarına, kobilerinden sivil toplum kuruluşlarına kadar vermiş olduğu profesyonel hizmetleri ve referansları bu yaklaşımın doğruluğunun en somut göstergesi oldu.

ITS Group, uzmanlığı ve deneyimleri sayesinde Bilişim, Eğitim ve Strateji Ajansı hizmetleri sunan, ülkemizi yurtdışında bilişim alanında tanıtan öncü firmalardan olmayı hedeflemektedir.

UNITS Kariyer Akademisi Nasıl Ortaya Çıktı ?

Merve Akman :  1 Ağustos 2013 tarihinde ITS Group’u kurduğunda birkaç gencin hayatına dokunma hayali olan Merve Akman, gençlere burs vermek yerine 3 yıl boyunca üniversitelere gidip ücretsiz eğitimler, staj ve iş imkanları ile gençlere elinden geldiğince firması ve şahsı olarak destek olabilmeyi amaçladı.

Hayalleri doğrultusunda hayatının projesi olduğuna inandığı UNITS Kariyer Akademisi ile başta Türkiye genelindeki tüm üniversiteler, ticaret odaları, teknokentler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, kitap yazarları, bloggerlar, sanatçılar, basın kuruluşları gibi birçok farklı sektör, kurum ve kişileri bir araya getirerek gençlerin ihtiyacı olan üniversiteden mezun olduklarında teoriden pratiğe geçmiş bireyler olabilmelerini, takım çalışması, proje yönetimi ve protokol kuralları gibi bir çok konuda gelişmelerini sağlayarak, büyük bir network alanı oluşturabilmeyi, uzman ekibi ile bilinçli bireyler yetiştirmeyi ve ülkemizin gelişmişlik düzeyine katkıda bulunabilmeyi hedeflemektedir.

Ülkemizdeki kadın bilişimciler hakkında neler söylemek istersiniz ?

Merve Akman : Geçmiş yıllarda kadın olmak bilişim sektörü için dezavantaj gibi görünse de ister kadın, ister erkek olalım işimizi aşk ile severek, inanarak ve gelişime ayak uydurarak sürdürdüğümüz sürece cinsiyet farkı çok önemli olmamaktadır.

Kendini geliştirememiş kurumlarda ve topluluklarda bilişim sektöründe kadın olmak her sektörde kadın olmak kadar zor. Erkeklerin egemen olduğu bu alanda da kadınların belli yerlere gelmeleri hem karşı cinsleri hem de hem cinsleri tarafından zor kabul edilen bir durum olabiliyor.

Kadınlara karşı yapılan tüm bu önyargı ve eleştiriler her ne kadar haksız olsa da madalyonun bir de öteki yüzü var ki bu da bazı hem cinslerimizin maalesef ki yapılan eleştiri ve önyargıları kanıtlayan davranışlar sergilemesi, evlenir evlenmez mesleği bırakması, hem iş hem eş ağır geldi deyip fazla sorumluluktan yakınanlar ya da daha da kötüsü iş yerinde bilgi ve kişilik yerine dişiliğini konuşturanlar hem cinslerine en büyük darbeyi vuranlardır.

Kadınlar her ne kadar içgüdüsel olarak tasarım ve görsel işlere yatkın olsalar da işin sadece vitrin tarafına değil mutfağında da gayet başarılı bir şekilde yer alabilmektedirler. Özellikle de yazılım, proje uzmanlığı, network uzmanlığı, siber güvenlik ve bilişimin tüm alanlarında da en az erkekler kadar başarılı olabilirler ki itiraf ediyorum; yazılım ve tasarım işlerinden uğraşmaktansa benim de işin teknik tarafı daha fazla ilgimi çekiyor.

Bulunduğunuz Sektörün Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlar
• Esnek çalışma saatleri, ( sabah erken kalmanıza gerek kalmayabilir)
• İşinizi sadece masa başında değil 7 / 24 her yerde yapabilme özgürlüğü,
• Yaptığınız işte uzman olduktan sonra yüksek ücret talep edebilme,
• Kullandığınız programlar kendini güncelledikce bilginizi yenileme ve kendinizi sürekli güncelleme imkanı bulma
• Havalı teknik terimlere (jargona) sahip olma…

Dezavantajlar
• Fazla mesai ve çalışma saatlerinin belli olmaması,
• Aşırı yoğun tempo ve sosyal hayata zaman kalmaması,
• Sürekli bilgilerini ve kendini yenilemek zorunda olması,
• Uygulanan sansür ve yasaklamalar,
• Yükselme ihtimalinin olmaması,
• Belirsiz ücretler,
• Gelecek belirsizliği,
• Sorumlulukların belirsizliği,

Üniversite Hayatınızda Bir Yerde Çalıştınız mı?

Merve Akman : Üniversite yıllarımda devletten burs almama ve ailemden para gelmesine rağmen kendi ayaklarım üzerinde durabilmek ve mesleğimi erken tanıyabilmek adına belli başlı işlerde çalıştım. Bu da haliyle kendime olan özgüvenimi daha da arttırdı.

 

Mesleğime Yatırım Yapmak için Çalıştığım İşler

#Bilişim özel dersleri – Az para kazansan da öğrendiklerini unutmamak için bildiklerini paylaşmanın önemini öğrendim.

# Halk eğitim merkezlerinde bilişim dersleri – İş hayatında herşeyin çevre olduğunu ve işini doğru yapıyorsan önüne güzel kapıların açıldığını öğrendim.

# İnternet kafede parasız çalışma – Mesleğin basit görünen inceliklerini ve zamanı iyi kullanmak gerektiğini öğrendim.

# Yurtta kapıma bilgisayar tamir edilir yazıp 100 TL ye parça alıp 400 TL ye onarım yapıyordum. En mutlu eden iş oydu. J – Pazarlamanın, bildiklerini satmanın ve bunları yapabilmenin en önemli şartının, karşındakinin sana güvenmesi olduğunu öğrendim.

# Go kart pisti projesi yarışması. Oda arkadaşım “Autocad biliyor musun?” demeseydi merak edip öğrenmeyecek, Halk Eğitim Merkezleri’nde ders veremeyecek ve en önemlisi yarışmadaki ödülü alamayacaktım. – Hayatta karşımıza çıkan tüm fırsatları değerlendirmemiz gerektiğini o zaman öğrendim.

 

Para Kazanmak için Yaptığım İşler

# Matematik, fizik ve ingilizce özel dersleri – Bilginin ve bir şeyleri anlatabilme yeteneğinin önemini o zaman öğrendim.

# Marketlerde tanıtım elemanlığı, stand hostesliği – İletişim kurmanın önemini o zaman öğrendim.

# Bizim zamanımızda İhlas Halı yıkama işi vardı. Kapı kapı dolaşır süpürge satmaya uğraşırdık. – Takım kurmanın, ekip olmanın ne demek olduğunu  o zaman öğrendim.

# Babamların ürünlerini (Akman Bujiteri /Doğaltaş) pazarda ve yurtta satıyordum. – Her zaman ailemin yanımda olduğunu hissetmenin en büyük kazanç olduğunu o zaman öğrendim.

Sizce Üniversite Hayatının Yanında Çalışmanın Ne Gibi Avantaj ve Zor Yanları Vardı?

Üniversite Hayatının Yanında Çalışmanın Avantajları

 • Özgüven,
 • Kendine ve geleceğine yatırım,
 • Maddi rahatlık,
 • Eğitime ve özel harcamalara daha fazla bütçe ve zaman ayırabilme,
 • İş hayatına erken atılma,
 • Protokol kurallarını erken öğrenme,
 • Takım bilincini öğrenme,
 • Sorumluluk almayı öğrenme,

İnsanların hayatına dokunabilmenin önemi…

Üniversite Hayatının Yanında Çalışmanın Zor Yanları

 • Zaman sorunu,
 • Başarısızlık korkusu,
 • Üniversite etkinliklerine daha az katılma,
 • Daha az arkadaş çevresi ile iletişim kurma…
Bulunduğunuz Sektör İçerisinde Öğrenci ve Yeni Mezunlara Tavsiyeleriniz Nelerdir ?

Öğrenci iken inanın kendinize yatırım yapabilmek için çok zamanınız var. Öncelikle kendinize bir rol model bulun. Sektörünüzdeki en üst düzeylerin CV lerini inceleyin. Bölgenizdeki her eğitime gitmeye çalışın. İngilizce dışında ikinci bir dil daha öğrenin. Kendinize geliştirebileceğiniz bir hobi bulun. Onunla uğraşmak o kadar mutlu etsin ki sizi pes etmeye yakın zamanlarınızda o sizi hayata bağlasın.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Hedefleriniz, hayalleriniz olsun.

UNUTMAYIN! Hiçbir şey tesadüf değildir. Önce siz kendi değerinizi bilin. Kendinize inanın ki etrafınızdaki insanlar size değer versin. Ve yaptığınız iş ne olursa olsun aşk ile yapın…

Öğrenci Olduğunuz Dönemde Gönüllü Kuruluşlara Üye Oldunuz mu?
Bu Kuruluşların Projelerinde Yer Aldınız mı ya da Sizin Yaptığınız Projeler Oldu mu? Sizce Bu Projelerin Öğrenciler Açısından Faydaları Nelerdir?

Merve Akman : Üniversite yıllarımda okuldaki kulüpler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile projeler yaparak çocuk yuvalarında ve huzur evlerinde gönüllü olarak çalışıp, insanların hayatına dokunmanın önemini o yıllarda öğrendim. TEMA, Girişimcilik, İşletme, Ekonomi, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Kitap ve Yazar Toplulukları…. gibi birçok oluşumda gönüllü olarak yer aldım.
Yaptığım en anlamlı proje görme engellilere kitap okuma projesiydi diyebilirim. Bir çocuk esirgeme kurumu ziyareti sonrasında vedalaşırken ki o çocukların masum ve üzgün bakışlarını, bir huzur evi ziyaretinde teyzenin beni kızı yerine koymasını, bir okula kütüphane yaptırırken ki o çocukların bizlere nasıl baktıklarını ve hevesle kitaplara nasıl sarıldıklarını ve daha birçok ruhani değeri asla unutamam.
Bu zihniyetle şirketimi açtığımda elemanlarımı işe alırken söylediğim bir sözü izniniz ile sizinle de paylaşmak istiyorum.
Arkadaşlar diyorum, her akşam başımı yastığa koyduğumda tek bir duam var. “Rabbim, sen bizleri o kibirli mağrur insanlardan yapma!” Sonra devam ediyorum. Para, arkadaş gelip geçici, yeri geliyor dost ve aile bile gelip geçici olabiliyor. Ama o sizi siz yapan benliğiniz var ya insan olduğunuzu hissetmenizi sağlayan duygular… Asla onları kaybetmeyin, ego yapmayın diyorum.
Yaşananlar içerisinde vicdanımızı sorguladığımız kadar insan olduğumuzu hissettiren, şükretmemizi sağlayarak yaşadığımız herşeyin iş, para gibi değerler olmadığını okurken öğrendiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum ve bu vesile ile bunları gerçekleştirmemde destek olan herkese minnettar olduğumu bir kez daha söylemek istiyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Kaybetmekten mi Korkuyorsunuz; KAYBEDİN!
Düşmekten mi Korkuyorsunuz; DÜŞÜN!
Yaralanmaktan mı Korkuyorsunuz; YARALANIN!
Sonra İYILEŞIN!
Yeniden KALKIN!
Yeniden BAŞLAYIN!
Yeniden SEVIN!
Yeniden AŞIK OLUN!
Bir Daha mı Düştün?
Aynı Hataları Yapmadan Ders Alarak Bir Daha Kalk!
Er yada Geç, Beklediğin Gelecek.
Er yada Geç Aradığın Seni Bulacak
Ama Sen Bir Kez Yıldın mı, Korktun mu?
Maskeni Yüzüne Geçirip, Kalkanlarını Kuşandın mı, O zaman Bitecek!
Beklediğin Her Ne İse Asla Gelmeyecek!
Ego Yapmadan Kendinizin Farkında Olun
Gerçekten İstediğiniz Şey İse ASLA PES ETMEYİN…

Steve Jobs’ın da dediği gibi, “Bir Hayalperest Olduğum Gerçek, ama her şey ufacık bir hayal ile başlamadı mı?“ Hayatta her zaman hayalleri olan bireyler arasında yer alabilmeniz temennisi ile, kariyer hayatında başarılar dilerim.

tayfundemir Yazar

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir