Linkedini Etkin Kulllanma Kılavuzu

Linkedin’i Nasıl Daha Aktif Kullanabilirim?

Kariyer hedefi olan insanlar ve küreselleşmek isteyen firmalar, bu amaç uğruna internet üzerindeki en güçlü silahlardan birisi olan Linkedin’i  kullanmaya çalışıyorlar. Bu yazı dikkatini çektiyse büyük ihtimalle sende bu amaçlar uğruna elinde bulundurduğun bu silahı nasıl daha etkili kullanabileceğini merak ediyorsun değil mi?

Linkedin’i Aktif ve Eksiksiz Kullanma Kılavuzu

Hayatın her alanında ilk izlenim çok önemlidir. Seni rakiplerinden bir adım daha ileriye itecek bu silahı etkili kullanmanda ilk izlenim için oldukça önemli. Bu yüzden senin için oluşturduğum bu kılavuzu iyice okuyup profilini düzenlemen gerektiğini düşünüyorum. Bu kılavuzda Linkedin’i nasıl aktif kullanabileceğin dışında eksiksiz olarak bir profilin nasıl doldurulması gerektiğinden de bahsedeceğim.

Linkedin profilini parçalar halinde ele alalım ve bir an için seni işe almak isteyen birisinin olduğunu varsayalım. İsmi de Mehmet olsun. 🙂

linkedin-etkin-kullanma

Mehmet Bey senin profiline girdiği zaman ilk dikkat edeceği nokta profil fotoğrafın olacaktır.

Profil Fotoğrafı = İlk İzlenim

Profil fotoğrafın mutlaka olmalı. Eğer profil fotoğrafın yoksa bu seni  bir adım geriye düşürecektir. Ama profil fotoğrafın yok diye gidip aile fotoğrafını yada en sevdiğin kankan ile çekildiğin fotoğrafını koyma lütfen. 🙂 Mehmet Bey bu tür fotoğrafları gördüğünde diğer kısımlara hiç bakmadan ekranın sağ üst köşesindeki çarpı ikonuna tıklıyor. Haberin olsun. 🙂

Peki nasıl bir profil resmi kullanmalıyım?

(Dediğini duyar gibiyim)

Profil resmin tarih öncesinden kalmış olmamalı. Yani güncel bir profil resmin olmalı. Bu platform, profesyonel bir çalışma hayatının ilk anahtarı olacağı için resminin de profesyonel bir resim olması gerekiyor. Ayrıca resimde gülümseyen ve kameraya odaklanmış bir görüntü vermen seni daha avantajlı kılacaktır.

Özgeçmiş Özet Kısmı

Sana bir tavsiye vermek istiyorum. Özet kısmında kendinle ilgili gereksiz ve egoistçe cümleler kurman Mehmet Bey tarafından çok kötü algılanacağı için sana yine çarpı yolu gözükebilir. 🙂 Özellikle “Herkes beni parmakla gösterir.” Şeklinde açıklamalardan kaçınmalısın.

Biraz kabaca bir tabir mi olur bilmiyorum ama, 2000 karakterlik bir metin alanında kendini ne kadar iyi tanımlarsan, o kadar iyi pazarlamış olursun. Doğru orantılıdır. İkisi arasındaki dengeyi iyi kurman gerekiyor.

Özgeçmişte Neler Olmalıdır?
 • Yaptığın işi bu alanda tanımlayabilirsin.
 • Ne kadar tecrübeli olduğuna dikkat çekebilirsin.
 • Eğitiminle ilgili özelliklerini yazabilirsin.
 • İş arayışında olup olmadığına dair bir beklenti içeriği yazabilirsin.

Mehmet Bey’in vakti çok kısıtlı. Bu yüzden özeti okuduğu zaman açıklayıcı, kısa ve net ifadelerin olmasına önem veriyor. (Mehmet Bey yaktın bizi…)

Yetenek Onayı Bölümü

Bize sorsalar her konuda mükemmeliz ve yetenek sahibiyiz. Onu biliyorum, şunu biliyorum, bunu biliyorum… Ama iş icraata geldiğinde genelde orada yazılanların 5‘ te 2‘sini gerçekleştirebiliyoruz. Bu yüzden yetenek onayı bölümüne eklediğin yetenekleri gerçekten yapabildiğin ve gerçekleştirebildiğin ölçüde eklemelisin.

Sosyal Medya Hesaplarını Entegre Etmek

Bu davranış aslında çok riskli bir yola doğru gidebilir. Örnek veriyorum Facebook hesabında yaptığın siyasi paylaşımlar Mehmet Bey tarafından yanlış karşılanabilir ve senin işi almana engel olabilir. Ama sosyal medya hesaplarını resmi ve profesyonel bir şekilde kullanıyorsan eklemende fayda var. Sen bu konuda ne düşünüyorsun bilmiyorum ama bence zeki bir insan siyasi görüşünü belli etmemeli. Eğer bu alanda kariyer yapmak istiyorsan bu dediklerimi dikkate almayabilirsin. Ama biliyorsun ki siyaset en samimi dostlukları bile yıkabiliyor.

Linkedin Doğru Kullanıcı Adı Oluşturma

 

 

 

Profil resminin hemen altından kullanıcı adını istediğin gibi değiştirebiliyorsun.

İstediğin gibi dediysem kullanıcı adını linkedin/in/crazygirl şeklinde değiştirmezsin umarım. 🙂

linkedin/in/adsoyad   = linkedin/in/tayfundemir şeklinde bir kullanım en uygun olanıdır.

Web Sitesi olan veya Blog tutanlar bir adım önde!

Siteni veya blog adresini profilinde paylaşman çok etkili bir yöntem olacaktır. Ayrıca sitende aktif olarak alanın ile ilgili yazdığın yazıları Linkedin hesabından paylaşarak Mehmet Bey’in ilgisini çekmeyi başarabilirsin. Paylaşma konusuna değinmişken eğer bir siten veya blog adresin yoksa Linkedin’in sunmuş olduğu gönderi paylaşma özelliğini kullanarak en azından alanın ile ilgili kendi görüşlerini içeren bilgiler paylaşabilirsin.

Görsel Çok Önemli!

Profilini oluştururken yaptığın işlerin altına fotoğraf,sunum veya video ekleyebilirsin. Biliyorsun ki görseller, metin içeriklere kıyasla daha fazla dikkat  çekiyor. Bu saydıklarımı paylaşım içinde dikkate alabilirsin. Resim veya video paylaşımların da Linkedin hesabında Mehmet Bey’in ilgisini çekebilir.

Networking, Networking, NETWORKING!

Bu konu ile ilgili üniversitede konuştuğum bir hocamın benimle paylaştıklarını sana aktarmak istiyorum. Ne kadar çok insanla iletişim haline geçersen o kadar önde olursun. Linkedinde insanlarla iletişime geçmek için korkmaya gerek yok. Bunu yaptıkça daha geniş kitlelere kendini duyurabilir ve ziyaret edilebilirsin.  Gün içerisinde belirlediğin bir sayı adedince alanında ilgili kişilere bağlantı isteği gönder. İlgi alanına göre oluşturulmuş gruplara katıl ve orada aktif ol.

** Bağlantı kurmak istediğin zaman Linkedin’in sana sunmuş olduğu bazı temel mesaj kalıpları vardır.

Örneğin:  “Sizi LinkedIn‘deki profesyonel ağıma eklemek istiyorum. – Tayfun Demir”

Bence dikkat çekmek istiyorsan bu temel kalıbı sil ve bağlantı kurmak istediğin kişilere özel bir metin oluşturup istek gönder. Mehmet Bey bu tür bağlantı isteklerine bayılıyor. 🙂

Sosyal Aktiviteler, Kurslar, İlgi Alanları, Yayınlar, Sertifikalar ve daha fazlası…

Bence temel yetenekler dışında dikkat edilmesi gereken en büyük nokta sosyal projelerde yer alıp almadığın. Tabi bu durum alana göre değişiklik gösterebilir. Eğer sosyal projelerde yar aldıysan takım çalışması, sorumluluk bilinci, empati yeteneği gibi özelliklerini ister istemez geliştirmiş oluyorsun. Buda hangi alanda olursa olsun artı bir değer katıyor.  O yüzden bu tür çalışmalarda bulunduysan mutlaka bunları CV içerisinde belirtmelisin. Bu fark yaratmada birebir ilaç gibidir.

Sertifikanın işe alımdaki değeri bana göre tartışılır bir durum.  Ama her yere katılıp onun sertifikasını  almayı mantıklı bulmuyorum. Konudan uzaklaşmak istemediğimden dolayı belki daha sonra bununla ilgili ayrı bir yazı yazabilirim. Ama alanınla ilgili gerekli olan bazı sertifikalar varsa bunları edinip oraya eklemen senin için faydalı olacaktır.

İlgi alanlarını ve aldığın kursları da profilinde belirtmen senin için artı değer oluşturacaktır. Kim bilir belki Mehmet Bey de baleye gitmiştir. 🙂 Şaka bir yana gerçekten ilgi alanlarını ve kursları eklemek faydalı olacaktır.

Genel hatlarıyla etkili bir Linkedin profili oluşturmak bu temel adımları gerçekleştirmene bakıyor. Belki yazı içerisinde atladığım, değinmediğim yerler vardır. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bu yüzden yazdıklarım dışında senin bildiğin bazı adımlar varsa yorum olarak alta yazabilirsin.

Haydi şimdi Mehmet Bey’i etkileme vakti!

tayfundemir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Linkedini Etkin Kulllanma Kılavuzu” için 2 yorum

 • 18 Aralık 2016 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Yazı çok güzel olmuş eline sağlık.
  Kullanıcı adını nereden değiştiriyoruz?
  Yardımcı olabilirsen sevinirim 🙂

  Yanıtla
 • 20 Aralık 2016 tarihinde, saat 23:04
  Permalink

  Rica ederim Ali 🙂
  Profilinin hemen üst kısmında bulunan standart bir url var. Ona tıklayıp yeni açılan sayfanın sağ köşesinden istediğin gibi değiştirebiliyorsun.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir