Hasan Yaşar ile Röportaj

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Hasan Yaşar :  1980 Konya doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Konya’da tamamladım ve üniversite için İstanbul’a geldim. İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

İmza İnternet Teknolojileri hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz ?

Hasan Yaşar :  İçerik ile ilgili projeler üretmek amacıyla 2011 yılı sonlarında kurduk. Şu anda indir.com ve aramamotoru.com projelerini bu şirket çatısı altında sürdürüyoruz. Bunun dışında şirketlere çeşitli konularda danışmanlık veriyoruz.

Lise ve Üniversite dönemlerinizi nasıl geçirdiniz ?

Hasan Yaşar :  Öğrencilik anlamında kötü geçirdim. Lise yıllarında başlayan bilgisayar ve yazılım tutkusu üniversite yıllarına da sıçradı. Sonrasında üniversite öğrencisiyken kendi şirketimi kurdum. Eğitim ve teknoloji birlikte devam etti.

Türkiye’de girişimcilik sizce ne boyutta ?

Hasan Yaşar :  Türkiye’de girişimcilik henüz yeni yeni oluşmaya başlıyor. Geçmişten gelen oturmuş bir yapı bulunmuyor. Özellikle internet girişimciliği alanında düşünürsek yolun daha çok başındayız ve hep beraber öğrenerek bir girişimcilik ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz.

Sizce girişimcilik öğrenilebilir mi yoksa doğuştan mı gelir ?

Hasan Yaşar :  Her şey gibi girişimcilikde sonradan öğrenilebilir. Doğuştan insanın bazı kabiliyetleri ve yetenekleri olabilir fakat bunların üzerine eğitim ile bir şeyler katması gerekir. Aynı soruyu resim veya müzik için sorduğumuzda da durum değişmez. Resim çizmekte öğrenilebilir, çok iyi resimler çizilebilir. Doğuştan gelen bir kabiliyet varsa eğitimle bu kabiliyet şaheserler ortaya çıkarabilir.

indir.com ve aramamotoru.com nasıl ortaya çıktı ?

Hasan Yaşar :  İmza İnternet Teknolojileri’ni kurmadan önce hangi projeyi yapmalıyız diye uzunca zaman düşündük. indir.com benim daha öncesinden tecrübelerimin bulunduğu bir işti, bu nedenle indir.com ‘a başladık. aramamotoru.com ise Türkiye’de bu alanda fazla ve kaliteli içerik üretilmediğini düşündüğümüz için ortaya çıktı.

Kendinize örnek aldığınız birisi var mıdır ?

Hasan Yaşar :  Doğrudan tek bir kişiyi örnek almıyorum. Fakat beğendiğim noktaları örnek almaya çalışıyorum. Tamamen bir kişiyi saplantılı şekilde örnek almanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir çok kişiden örnek aldığım davranışlar oluyor.

Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz ?

Hasan Yaşar :  İnsan en güzel motivasyonu kendisi sağlıyor. Motivasyonum düştüğü zaman o anda bana ne iyi gelirse onları yapmaya çalışıyorum. Öncelikle kötü düşüncelerin giremeyeceği anlar oluşturmaya çalışıyorum. Rahatladıktan sonra düşünmem gereken noktaları düşünerek çözüme kavuşturuyorum. Oğlumla vakit geçirmek, mutlu an oluşturmada üst sıralarda yer alıyor.

Bulunduğunuz sektör içerisinde öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Hasan Yaşar :  Öğrenciler kendilerini geliştirmeliler, bol bol okumalı, araştırmalı ve bunları icraatadökmeliler. Mezun olduktan sonra pembe bir tablo yok, güzel bir tablo ile karşılaşmak istiyorlarsa okurken tecrübe kazanmaya başlamaları gerekiyor.

Gelecek için neler hedefliyorsunuz ?

Hasan Yaşar :  Yakın gelecek için projelerimizin yurt dışına açılmasını hedefliyoruz. Yabancı pazarlar içerinde yer almayı planlıyoruz.

Zaman ayırıp sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. ☺

Rica ederim, başarılar dilerim.

tayfundemir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir