Google – Serkan Hacıömeroğlu ile Röportaj

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Serkan Hacıömeroğlu :  Trabzon doğumluyum. Trakya Üniversitesi Elektrik, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Profesyonel kariyer hayatıma 2000 yılında Dünya’nın en büyük 3. İlaç firması Aventis’de Denetim Sorumlusu olarak başladım. Ardından sırayla Türkiye’nin en büyük soğuk ecza deposunda Kalite Güvence Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük tekstil grubu şirketi Hey Tekstil’de Planlama, İnsan Kaynakları ve Lojistik Müdürü görevleri, Türkiye’nin en büyük turizm grubu Hey Travel’da Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve Ar-ge Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük e-ticaret hizmet sağlayıcısı Neticaret’te Sosyal Medya Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük ekran ve elektronik yedek parça sağlayıcısı Erpa ‘da Sosyal Medya Müdürü ve Dijital Pazarlama Müdürlüğü ve yine Karaja Bilişimde Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Müdürlüğü yaptım.

Uzun bir süre sosyal medya, dijital pazarlama ve e-ticaret alanlarında üst düzey yönetici olarak görev almışsınız. Sizi bu alanlara iten faktörlerden söz eder misiniz? Bu alanlarda çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Serkan Hacıömeroğlu : Dünya’nın gidişi ve iş sektörlerini hayatım boyunca çok yakından takip ettim.2004’ün sonlarına doğru Amerika’da başladığını öğrendiğim Facebook ile tanıştım , 2006 yılında İngiltere’de Sosyal Medya eğitimi aldım ardından sektörün büyümesi ile bende bu alana kaydım. Üstelik Türkiye’de sosyal medyayı bilen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardı.

kariro.com projesi nasıl ortaya çıktı ve amacı nedir ?

Serkan Hacıömeroğlu :  Kariro projesi bilişim sektöründeki istihdama destek vermek üzere ortaya çıktı ancak benim Amerika’da gelişim ile şirket projeyi rafa kaldırdı.

Sosyal medyada ne kadar aktifsiniz ve ne kadar aktif olunmalı size göre? En çok hangi ağları aktif kullanıyorsunuz?

Serkan Hacıömeroğlu :  Kendi adıma çok aktif değilim. Ancak danışmanlık hizmeti verdiğim firmalar için her gün sosyal medyada bulunuyorum.Sosyal medya bir bebek gibidir ilgi ve bakım istemektedir. 1 gün bile boş bırakmaya gelmez bu nedenle her gün aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Türkiye’nin en büyük firmalarına danışmanlık hizmeti vermiş ve halen veren biri olarak söylemem gerekirse, facebook, twitter, instegram, google plus, snapchat, sektörel bloglar, web siteler ve forumlar…

Sürekli takip ettiğiniz ve bize önerebileceğiniz bloglar var mı ?

Serkan Hacıömeroğlu : Aslında yok Türkiye’deki tüm haber ve blog yazarları yaptıkları ve yazdıkları şeyleri tamamiyle Amerikan teknoloji sitelerinden alıp Türkçeye çeviriyor ve o şekilde sitelerinde yayınlıyorlar. Bu nedenle ben genelde yabancı siteleri takip ediyorum ancak sektörde bilinen siteler takip edilebilinir.

Öğrenciyken gönüllü kuruluşlara üye oldunuz mu? Bu kuruluşların projelerinde yer aldınız mı ya da sizin yaptığınız projeler oldu mu ve sizce bu projelerin öğrenciler açısından faydaları nelerdir?

Serkan Hacıömeroğlu :  Üye olmak bir kenara dernek kurdum. Barış Manço Rock Derneği’ni kurdum bunun yanı sıra Lösev, TBD gibi derneklerin projelerine destek verip yer aldım. Bence sosyal topluluk anlayışı çok önemli. Öncelikle bu anlayış sizi geliştiriyor, daha çok şey öğreniyorsunuz, sektörü tanıyorsunuz, iş hayatını öğrenme şansınız oluyor ve en önemlisi çevrenizi geliştiriyorsunuz.Bu anlamda Türkiye’nin en büyük yerli rock müzik festivali olan Yer Barış Gök Manço Rock festivalini yaptım, Yüreğimdeki Barış şarkıları albüm ve konser projesini yapıp bu projenin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüm.

Risk almadan başarı yakalanır mı? Yada neye göre risk alınmalı?

Serkan Hacıömeroğlu :   Risk almadan kimsenin gerçek başarıya ulaşacağını düşünmüyorum.Şöyle bir hayata bakarsak hayatta bir risk değil mi ? Yarın uyanabileceğimizi kim garanti ediyor ?

Sizce her markanın sosyal medyaya ihtiyacı var mı?

Serkan Hacıömeroğlu : Kesinlikle evet !!! Ancak önemli nokta şu firmalar ne şekilde sosyal medyada veya dijital pazarlama faaliyetlerinde olmalı bunu iyi bilmeli ve doğru kişilerle çalışmalı. Sosyal medya firmaya ve firmanın faaliyet alanına göre değişir.

Bulunduğunuz sektör içerisinde öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Serkan Hacıömeroğlu : Öncelikle kendilerini geliştirmeleri ve taklitten kaçınmalarını tavsiye ediyorum. Yenilikçi beyinlere ihtiyaç duyulan bir dünyadayız. Sosyal medyayı sadece vakit geçirmek için değil, yararlarından da faydalanıp, sektörünü ve dünyayı yakından takip etmek için kullanmalılar.Yeniliklere ve değişikliklere ne kadar kısa sürede adapte olurlar ise o kadar kısa sürede başarı yakalarlar. Son olarak söyleyeceğim şey network, network , network..Çok ama çok önemli. Maalesef artık kariyer dünyayı çoğunlukla bunun üzerinde dönüyor yada Einstein’a yakın becerileriniz varsa o zaman sorun yok….

 

tayfundemir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir