Para Harcamadan Dünya Turu – Çağrı Çankaya ile Röportaj

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Çağrı Çankaya : 1 Ocak 1984 Bursa doğumluyum. Güzel Sanatlar Lisesi ve Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunuyum. Tasarım, sanat, gezmek, oyunlar, otomobiller ve teknolojik oyuncaklar ana ilgi alanlarım.

Ülkemizdeki tasarımcılar için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Çağrı Çankaya : Çok baksınlar. Bakarken de incelesinler. Yabancı kaynakları özellikle interneti sıkı takip etmek gerek. Bol bol seyahat edip vizyonlarını açmaları da iyi olur. Türkiye’de inanılmaz bir görsel zevksizlik ve görsel çöplük var. Sürekli bunları görerek ister istemez zehirleniyoruz.

Designer on the Road fikrini, sanırım işinizden ve gündelik hayatınızdan bunaldığınız için gerçekleştirme kararı aldınız. Bu projeye nasıl başladınız?

Çağrı Çankaya : Dünyayı gezme hayalim vardı ancak bunu gerçekleştirebileck maddi bir gücüm yoktu. Ben de tasarım yaparak yapamaz mıyım acaba diyip bunu bir proje haline getirdim. Aynı gün işimden istifa edip bunu gerçekleştirmek için kolları sıvadım.

Maddi açıdan sorun yaşamadınız mı ? Ulaşım ve konaklamayı bir kenara koyarsak vize ücretlerini nasıl karşıladınız ?

Çağrı Çankaya : Çalıştığım yerlerden oranın ekonomisine göre paralar kazanıyordum. Gittiğim ülkelere karar verirken çok seçici olmadım. Bir yerden iş teklifi aldıysam ve bu ülke vize istiyorsa onları almaya çalıştım ancak gittiğim ülkelerin büyük çoğunluğu zaten vize istemeyen ya da vize ücreti çok düşük olan ülkelerdi.

Yolculuğunuz ne kadar sürdü ?

Çağrı Çankaya : 3 yıl kadar.

Eminim bu yazıyı okuyanlar arasında gezgin arkadaşlarımız da vardır. Onlarda maddi konuda sorun yaşıyor olabilirler. Sizce dünyayı fazla para harcamadan gezmenin en önemli noktaları nelerdir ?

Çağrı Çankaya : Standartlarınızı düşürüp başınıza gelen her zorluğu bir macera, bir oyun, bir anı olarak göreceksiniz. Hafif olun. Çok şey taşımayın, couch surfing, otostop ya da bilet alacaksanız gece yolculukları yaparak o günkü kalma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ucuz hostellerde kalabilir ya da dolaşacağınız coğrafya ve iklim buna uygunsa basit bir çadırla kamp atabilirsiniz.

Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz ?

Çağrı Çankaya : Harika anılara sahip olarak. Muhteşem insanlarla tanışıp onların hikayelerinin bir parçası olarak. Hayatlara dokunarak ve insanlara örnek olarak. Onları şaşırtarak.

Geleceğe yönelik hedefleriniz, çalışmalarınız var mı ?

Çağrı Çankaya : Çok fazla…

Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim

Çağrı Çankaya : Ben teşekkür ederim.

tayfundemir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir