bilisim-elcileri

Bilişim Elçileri Nedir? Ne Yapar?

Bilişim Elçileri Topluluğu; bilişim ve internet dünyada sınırları kaldırdığı gibi, iş ve güncel yaşamın kurallarını da kökünden değiştirmektedir. Bilişim Elçileri Topluluğu, değişimin insanlığa yararlı olarak şekillenmesinde rol almak ve rehberlik etmek amacıyla gönüllü bilişimcilerden oluşmaktadır.

 

Bilişim mesleği çok geniş yelpazeye sahip, okullarda birçok meslek ele alınmıyor. Alınan mesleklerde işlenen konularda iş dünyasının isteklerini karşılamıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki öğrenciler iş dünyasıyla etkileşime geçme şansları çok büyük. Özellikle Anadolu’da okuyan öğrenciler iş dünyasından da uzak olunca mezun olduklarında kendilerini “sudan çıkmış balık” gibi hissediyorlar ve dünya çapında büyük fırsatları olan bu mesleğe girmekte zorlandıkları gibi uzun süreler işsiz bile kalarak, psikolojileri bozuluyor ve kendilerine güvenleri kayboluyor.

 

Bilişim Elçileri olarak, öğrencilerin birinci sınıftan itibaren bilişim mesleğinde nasıl yol haritası oluşturacakları, yol haritalarında yardımcı olmak. Ayrıca öğrendikleri bilgileri de halka anlatmalarını içinde köprüler kurmaktır.

 

Bilişim Elçilerinin varması gereken büyük hedef ise ulusal ve uluslararası teknoloji liderleri yetiştirilmesine yardımcı olmaktır.  Geleceği inşa edecek kişilerde olması gereken yedi zihin ( uzmanlık, disiplinlerarası uzmanlık, inovasyon, etik değerler, saygılı olma, takım oyuncusu olma ve gönüllülük) konusunda temel eğitici faaliyetlerde yer alırlar.

bilisim-elcileri

Bilişim Elçileri Hangi Etkinliklere Destek Veriyor ?

Bilişim Elçileri, kurulalı bir yıl olmasına rağmen birçok etkinliğe değer kattık.  Ulusal Bilişim Kurultayı,  Türkiye Engelsiz Bilişim Sempozyumu, Siber Olaylara Müdahale Semineri, Bilgi İşlem Yöneticileri Semineri, LOCARD Uluslararası Siber Güvenlik Semineri.

Bilişim Elçileri olmak öğrencilerin bilişim mesleğine doğru başlangıç yapmalarını sağlayan ilk adımı atmak demektir. Bir işe doğru başlamak, o işi %50 bitirmek demektir.

 

Sloganımız, “Gelecek çok çabuk gelecek, gelecek bilişimle gelecek”. Siz, geleceğinizi nasıl şekillendireceğinizi biliyor musunuz?

tayfundemir Yazar

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisidir. Playlab ve BLM Bilişim üzerinde grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Bilişimle ilgili sürekli paylaşım içerisindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir